top of page

PRZYGOTOWANIE DO SADZENIA ROŚLIN

DSC_4957 (4).jpg

PODSTAWOWE INFORMACJE

Ze względu na oszczędność robocizny dla ogrodnika, zakład produkujący maty kokosowe przygotowuje komplet nacięć w matach. Maty dostarczane do klientów mają od razu;


  1.   Wycięte otwory do sadzenia roślin.

  2.   Nacięte otwory drenażowe. 

  3.   Wywiercone otwory do wbicia. kapilary przy pierwszym nasączaniu mat.

  4.   W otworach do sadzenia roślin mogą być również wyfrezowane otwory do których wsadzamy rośliny.

  5. Folia na matach jest przygotowana z zapasem aby korzeń nie był ściśnięty w macie. Przy matach, które mają folię naprężoną - zmniejsza się zawartość tlenu. 

OTWORY W MACIE

W matach są od razu wycięte otwory do sadzenia roślin. mogą być okrągłe, kwadratowe bądź też prostokątne. Niektórzy klienci zamawiają otwory dodatkowe, które służą do podsadzania roślin. Wtedy kiedy uprawiamy ogórki po 4 w macie a nie chcemy mieć przerwy w zbiorach sadzimy następne 4 ogórki przewieszamy uprawę z 2 rzędów na 1 i gdy nowa uprawa na razie rośnie na 1 drucie. Gdy likwidujemy starą uprawę nową przewieszamy na 2 rzędy.

DSC_4960.jpg

OTWÓR DO WBICIA KAPILAR

W momencie pierwszego zalewania nowych mat są już przygotowane otwory do wbicia kapilary. Mata kokosowa jest mocno sprasowana i nie ma możliwości wbicia kapilary dlatego też są wykonywane takie otwory. Sprzyja to równemu nasączeniu maty i lepszemu rozkładowi EC i pH.

DSC_4992 (1).jpg

OTWORY DRENAŻOWE

Te otwory są wykonywane pomiędzy otworami do sadzenia roślin. Zwykle są wykonywane z dwu stron maty. Poza tymi otworami są jeszcze nacięcia na wszystkich rogach maty.

DSC_4953.jpg

FREZY DO SADZENIA ROŚLIN

W trakcie nasączania mat frez powiększa swoją głębokość 3 krotnie, więc automatycznie pojawiają się otwory do sadzenia roślin.

IMG_9855-kopia.jpg

ZAPAS FOLII NA MACIE

W matach kokosowych zwykle bardzo dobrze rozbudowuje się system korzeniowy. Jeśli folia na macie będzie wykonana na wymiar to po 2-3 miesiącach system korzeniowy nie będzie się mieścił w macie, a folia będzie mocno naciągnięta. Jednocześnie będzie się zmniejszała zawartość tlenu w macie. Aby przeciwdziałać temu dajemy naddatek folii, aby była przez cały sezon system korzeniowy mógł swobodnie przerastać matę.

DSC_4971.jpg

ROZKŁADANIE MAT

Maty rozkładamy na równej powierzchni. Pod matę układamy 2-4 cm kawałek styropianu o wymiarach maty. Jest to ważny zabieg szczególnie wiosną kiedy ziemia ma jeszcze niską temperaturę. Chroni to również przed lokalnymi podtopieniami tuneli.

IMG_3650.JPG

ROZKŁADANIE MAT

Kawałki styropianu przykrywamy biało-czarną folią. W przypadku obiektów nie ogrzewanych warto zostawić pasy otwartej ziemi po to by ciepło skumulowane w ziemi podczas dnia mogło wydostać się w nocy. Jest to ważne szczególnie wiosną.

IMG_3914.JPG

ZALEWANIE MAT

Maty kokosowe nasączamy roztworem nawozów, małymi dawkami aby pożywka rozeszła się równo po całej macie. Odstępy pomiędzy cyklami powinny być 10-15 minutowe. Gwarantuje to dobre przepłukanie maty i równomierne nasączenie.

IMG_6937.jpg

UMIESZCZANIE KAPILAR W OTWORACH DO SADZENIA ROŚLIN

IMG_4169.JPG
bottom of page