top of page

JAK PRODUKUJEMY LUŹNE PODŁOŻE KOKOSOWE.

Coco mill - urządzenie do przygotowania dowolnej mieszanki podłoża kokosowego.

Urządzenie służy do przygotowania mieszanek podłoży kokosowych dla różnych upraw, z możliwością buforowania podłoża pod kątem pH, dodawania rożnych substancji np. ukorzeniających, wzbogacających podłoże w pożyteczne mikroorganizmy. Bazujemy na parametrach produktu końcowego: pH w H₂O 6,0-7,0 , stężenie soli 0,1-0,9 g NaCl/dm3, postać sypka, frakcja 0-50mm.

Kokos miałki - główna baza do sporządzania mieszanki substartu.

Kokos miałki, który używamy musi spełniać jeden podstawowy warunek; musi mieć strukturę gruboziarnistą, która zapewnia m.in. obecność powietrza w substracie. W takim podłożu uprawę można prowadzić przez 2 lub 3 lata. Nie importujemy miałkiego kokosu w formie pyłu o małych cząstkach. Korzenie w takim substracie miałyby za małą dostępność powietrza.

Oferujemy kokos płukany lub niepłukany, w formie brykietów 4,5 kg, bądź też w w formie sypkiej.

Kokos chipsowy - idealne warunki wodno-powietrzne

Ta frakcja kokosu odpowiada za zawartość powietrza w substracie. Zwykle stanowi domieszkę do 40%, lub też stanowi jednolitą frakcję - np. w uprawie gerbery. Występuje w formie płukanej lub niepłukanej. Ta frakcja bardzo wolno ulega rozkładowi.

Włókno kokosowe - dodatek do substratu.

W każdym substracie jest kilkuprocentowa domieszka tej frakcji. Są rośliny, które potrzebują tej domieszki nieco więcej.

Gotowy substrat.

Tak właśnie wygląda mieszanka substratu do uprawy ogórka. Widać poszczególne frakcje substratu.

Luźne podłoże do wysiewu

W luźne podłoże kokosowe można również wysiewać nasiona - wysiewamy je w substrat miałki. Specjalnie przygotowujemy ten substrat dla klientów. Jest zbuforowany roztworem pożywki dla pikówki. Roztwór do zbuforowania i do podlewania pikówki ma stałą wartość pH 5,0. Jako źródło fosforu stosujemy tylko polifosforany.

Gotowy do pikowania roślin

Substrat kokosowy w odróżnieniu od większości tradycyjnych substratów ma zdolność wchłaniania wody do maksymalnej pojemności wodnej. Nawet przy mocnym przesuszeniu substrat kokosowy może z powrotem zostać nasycony wodą do pełnej pojemności wodnej. Substrat równomiernie chłonie wodę - nie ma miejsc, które są "niedolane" i suche.

Podłoże o dobrych parametrach wodno - powietrznych

Luźne podłoże kokosowe znajduje zastosowanie głównie w produkcji rozsady. Dobieramy mieszankę podłoża pod konkretny gatunek.

Wygodny substrat do uprawy

W odróżnieniu od innych podłoży substrat kokosowy nawet przy dużym obniżeniu wilgotności można z powrotem doprowadzić do optymalnej wilgotności.

Wyrównany substrat to wyrównana rozsada

Jednorodna struktura 2 komponentów do produkcji rozsady daje efekt w postaci bardzo jednorodnego podłoża i jednorodnych roślin.

Dobra jakość korzeni zwykle jest zasługą dobrych stosunków wodno - powietrznych i dobrego nawożenia.

System korzeniowy w podłożu kokosowym jakościowo zawsze się wyróżnia na plus od korzeni z innych podłoży. Samo podłoże zawiera w sobie optymalną ilość tlenu. Przy dużej zawartości powietrza podłoże nie przegrzewa się latem i nie ochładza się nadmiernie wiosną i jesienią. W takich warunkach dużo szybciej i dużo bardziej stabilnie wyrastają młode korzenie z włośnikami, które są odpowiedzialne za pobieranie wody i składników pokarmowych.

Przyspieszamy cykl produkcji rozsady.

Rozsadę podlewamy pożywką i w zależności od gatunku rośliny ilość pożywki jest zmienna. Tacki z rozsadą podlewamy wtedy kiedy roślina "wypije" 50% dostępnej wody. Nasz projekt uprawy w kokosie dysponuje konkretnymi rozwiązaniami. Taka rozsada wymaga już zwiększenia EC pożywki ze względu na większe wymagania nawozowe.

Dlaczego nie fasola żołtostrąkowa tyczna?

W ostatnich 2 latach nasi klienci z powodzeniem realizują uprawy fasoli żółtostrąkowej tycznej. Jest to jedna z bardziej dochodowych produkcji w ostatnich latach.

Ciągle szukamy oszczędności w pracy.

W przypadku mat wyfrezowanych taką rozsadę umieszczamy od razu w otworach, które po nasączeniu pojawiają się automatycznie w matach wyfrezowanych i nasączonych. Patrz zakładka - rozwiązania.

bottom of page