top of page

MĄCZLIK SZKLARNIOWY

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) często określany mianem "białej muszki". Jest to bardzo drobny, uskrzydlony owad. Ma jasne zielonkawe zabarwienie ciała, ale pokryty jest gęstym śnieżnobiałym nalotem.

Samica składa jaja w tkance roślinnej w charakterystycznych okółkach. Larwy są jasne, płaskie, mało ruchliwe i niewidoczne gołym okiem (0,3mm). Mączliki najintensywniej występują na spodniej stronie liści. Przy potrząśnięciu rośliny unosi się chmara delikatnych owadów. W uprawach pod osłonami najczęściej atakują warzywa ciepłolubne tj. pomidory, ogórki, oberżynę.

Mączliki szkodzą w sposób dwutorowy. Zarówno larwy jak i owady dorosłe wysysają sok z tkanek. Początkowo na liściach pojawiają się drobne, żółtawe plamy, następnie dochodzi do żółknięcia większej powierzchni blaszek, a następnie do zasychania i odpadania. Tempo wzrostu i rozwoju zieleni zostaje zahamowane. Drugim niekorzystnym działaniem jest wydzielanie przez mączliki rosy miodowej. Rośliny oblepione kleistą substancją mają ograniczoną zdolność oddychania.

Trialeurodes vaporariorum_Koppert BIolog
En-strip_edited.png

EN- STRIP - Pasożytnicza błonkówka.

Każde pudełko zawiera kartonowe paski, z których każdy ma 5 kartoników zawiniętych w plastik. Na kartonikach znajdują się spasożytowane poczwarki mączlika.
10 kartonowych pasków, z których wykluje się 3000 pasożytniczych błonkówek
50 kartonowych pasków, z których wykluje się 15 000 pasożytniczych błonkówek

Jeśli potrzebne jest większe zagęszczenie wprowadzania, dostępne są mniejsze kartoniki po 30 błonkówek.

IMG_3836_edited.png
Swirski%20Ulti-Mite%20saszetka_edited.jp

Ulti-Mite Swirski - Drapieżny roztocz Amblyseius swirskii

Każda saszetka z zawieszką zawiera 250 drapieżnych roztoczy i rozkruszków drobnych (we wszystkich stadiach rozwoju) zmieszanych z materiałem nośnym (otrębami). Produkt Ulti-Mite Swirski jest dostępny w pudełkach po 100 lub 500 saszetek.

Saszetka jest wykonana w 100% z przemysłowej folii kompostowalnej. Spełnia ona wymogi normy kompostowania przemysłowego (certyfikacja przez podmiot zewnętrzny). Saszetki można więc utylizować wspólnie z odpadami rolnymi.

bottom of page