top of page

Maty kokosowe są najbardziej popularnym produktem kokosowym do uprawy roślin. Różnią się między sobą rozmiarem i składem mieszanki kokosowej w macie.

Najbardziej popularne rozmiary (w cm) to:

  1.  100 x 20 x 10         (truskawka, pomidor, ogórek)

  2.  100 x 20 x 7,5       (pomidor, ogórek)

  3.  100 x 15  x 10         (papryka, pomidor, ogórek)

  4.  120 x 15 x 10          (pomidor)

Mieszanka kokosu w matach jest uzależniona od uprawianej rośliny. Maty o zawartości w zasadzie samych  chipsów kokosowych służą do uprawy gerbery, natomiast maty o przeważającej zawartości części miałkiej służą do uprawy ogórka. Pomidor i papryka dla dobrego wzrostu wymagają nieco więcej części frakcji grubej, czyli tzw. chipsów kokosowych. 

Bardzo częstym błędem jest zamawianie mat o zbyt dużej pojemności w stosunku do liczby roślin uprawianych na macie. Klasycznym przykładem tego może być mata 100 x 20 x 10  cm do uprawy 3 roślin ogórka w okresie zimowym, gdy na jedną roślinę przypada 6,66 l podłoża. Rośliny po posadzeniu bardzo wolno pobierają wodę, by nie wzrastało EC w macie ogrodnik podlewa rośliny, które i tak mają sporo wody w macie. W ten sposób niepotrzebnie zalewa się korzenie. Na tym etapie nie występuje konkurencja korzeni o wodę. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczanie na rośliny takiej ilości podłoża, aby występowała między nimi lekka konkurencja o wodę i aby mata często była "odświeżana" nową pożywką. 

W oferowanych przez naszą firmę matach kokosowych zastosowaliśmy  wiele rozwiązań, które ułatwią ogrodnikom pracę podczas zakładania uprawy. 

1) Wycięte otwory do sadzenia roślin, mogą mieć różny kształt i wymiar, mogą znajdować się w dowolnym miejscu na macie uprawowej.

2) Nacięcia drenażowe zwykle wykonujemy między roślinami i na rogach maty. Mogą znajdować się z jednej albo z obu stron maty.

3) Wywiercone otwory w sprasowanej macie po to, aby umieścić w nich patyczki od nawadniania - tak aby mata nasączana była równomiernie.

4) W przypadku, gdy sadzona ma być rozsady z multiplatów możemy wyfrezować otwory w macie. Przy nasączaniu maty otwory te będą powiększać swoją głębokość i samo sadzenie sprowadzi się do umieszczenia rozsady w otworze w macie.

5) W matach kokosowych zwykle bardzo dobrze rozbudowuje się system korzeniowy. Jeśli folia na macie będzie wykonana na wymiar to po 2-3 miesiącach system korzeniowy nie będzie się mieścił w macie, a folia będzie mocno naciągnięta. Jednocześnie będzie się zmniejszała zawartość tlenu w macie. Aby przeciwdziałać temu dajemy naddatek folii, aby była przez cały sezon system korzeniowy mógł swobodnie przerastać matę. 

Świeże maty kokosowe mają wysokie EC, wymagają jednocześnie wypłukania i wprowadzenia składników pokarmowych. Maty płukane można zamówić od razu w fabryce na Sri Lance. Tą czynność lepiej przeprowadzić jednak u siebie w gospodarstwie, ze względu na lepszą kontrolę samego procesu. Płukanie polega na powolnym nasączaniu świeżych mat kokosowych małymi dawkami nawodnieniowymi, przy jednoczesnej kontroli EC w przelewie. Przy takiej strategi nawadniania cała mata zostanie dobrze przepłukana. Staramy się unikać płukania mat czystą wodą ze względu na to, że wypłuczemy z całej maty wszystkie składniki, a i tak musimy ją nasączyć składnikami pokarmowymi przed sadzeniem roślin. Surowa mata ma spore ilości potasu, chloru i sodu. Aby usunąć nadmiar tych składników, pożywka musi zawierać dużą ilość wapnia. Wapń będzie "wypierał" nadmiar tych składników, będzie się też akumulować we włóknach kokosowych, stanowiąc zapas na wypadek, gdy tego składnika zabraknie w roztworze pożywki w macie.

Na życzenie klienta wykonywane są frezy w matach sprasowanych. Frezy przy nasączaniu mat powiększają swoje rozmiary by w konsekwencji uzyskać rozmiary bryły korzeniowej rozsady. Daje to w konsekwencji spore oszczędności w robociźnie.

mata_1_edited.jpg
DSC_4983.jpg
DSC_4966 (1).jpg
DSC_4948.jpg
DSC_4953.jpg
bottom of page