top of page

SKOŚNIK POMIDOROWY (TUTA ABSOLUTA)

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) poważny szkodnik atakujący pomidory uprawiane w warunkach polowych i szklarniowych, należy do rodziny Gelechiidae. Jego głównym żywicielem jest pomidor, ale żeruje on także na innych psiankowatych roślinach uprawnych, takich jak ziemniak, bakłażan, papryka pieprzowa i tytoń. Samica skośnika pomidorowego składa około 260 jaj. Jaja skośnika pomidorowego są cylindryczne. Na początku mają kolor od kremowej bieli po jaskrawożółty, a następnie ciemnieją w fazie embrionalnej i stają się niemal czarne przed wykluciem. 

Larwy pierwszego stadium rozwojowego drążą tunele wewnątrz liści, łodygi lub owoców. W okresie od drugiego do czwartego stadium rozwojowego stają się zielonkawe z czarnym pasmem za głową.

Przedpoczwarki skośnika pomidorowego są jaśniejsze niż larwy żerujące i mają typowo różowe zabarwienie na powierzchni grzbietowej. Gąsienice można czasami znaleźć poza tunelami w liściach lub owocach. Przepoczwarczenie odbywa się w glebie lub na powierzchni liścia, w zwiniętym liściu lub w tunelu. Po opuszczeniu tunelu tworzą jedwabne kokony na liściach lub w glebie.  Dorosłe osobniki skośnika pomidorowego są szarobrązowe z nitkowatymi czułkami, naprzemiennie jasnymi lub ciemnymi segmentami i zakrzywionymi wargowymi palpami, które są dobrze rozwinięte. Na ich przednich skrzydłach widoczne są ciemne plamki. Osobniki dorosłe są aktywne nocą i zazwyczaj chowają się między liśćmi w ciągu dnia . Najbardziej charakterystyczne objawy szkód wyrządzonych przez skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są zagłębienia w liściach w kształcie plam. Gąsienice wolą liście i łodygi, ale mogą również występować pod koroną owoców, a nawet wewnątrz samego owocu. Na liściach larwy żywią się tylko tkankami mezofilnymi, pozostawiając nienaruszony naskórek. Owoce mogą zostać zaatakowane, gdy tylko się uformują, ale larwy żerują wyłącznie na owocach zielonych. W przypadku poważnego zakażenia liście całkowicie obumierają. Żerowanie przez gąsienicę powoduje wady rozwojowe rośliny. Uszkodzenia owoców umożliwiają przedostawanie się patogenów grzybowych, co prowadzi do gnicia owoców przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zbiorów.

Tuta absoluta_Koppert BIological Systems
Mirical_edited.png

Mirical - Drapieżne pluskwiaki Macrolophus pygmaeus

Opakowania:

Butelka 100 ml zawierająca 500 dorosłych owadów i nimf zmieszanych z trocinami i gryką

Tuta absoluta_Koppert BIological Systems
Dipel%20Df_edited.png

DiPel DF - Biologiczny insektycyd Bacillus thuringiensis var. kurstaki szczep ABTS 351

Opakowania:

0,5kg opakowanie zawierające granulki do sporządzania zawiesiny wodnej

bottom of page