top of page
e819073b-78e4-4b90-8c20-491c186840eb.jpg

SYSTEM NAWADNIAJÄ„CY

Integralna cześć całego systemu

W dużej mierze od sprawnie działającego systemu nawadniającego zależy sukces w uprawie w substratach kokosowych. Musi być oparty na dobrych jakościowo komponentach, z dobrze wyliczoną wydajnością sekcji, precyzyjnym dozowaniem nawozów i dobrze działający systemem filtrującym.

SYSTEM NAWADNIAJÄ„CY

W dużej mierze od sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cego systemu nawadniajÄ…cego zależy sukces w uprawie w substratach kokosowych. System musi być oparty na dobrych jakoÅ›ciowo komponentach, z dobrze wyliczonÄ… wydajnoÅ›ciÄ… sekcji, precyzyjnym dozowaniem nawozów i dobrze dziaÅ‚ajÄ…cym systemem filtrujÄ…cym. System nawadniajÄ…cy jest podzielony na 4 części.

​

  1. UjÄ™cie wody i ewentualne jej magazynowanie. 

  2. System mieszania stężonej pożywki,

  3. System filtracyjny.

  4. Efekt koÅ„cowy - podawanie pożywki przez kroplowniki. 

UJĘCIE WODY I EWENTUALNE JEJ MAGAZYNOWANIE

Zwykle w warunkach Polski do fertygacji roÅ›lin używa siÄ™ wody gÅ‚Ä™binowej. Wydajność pompy gÅ‚Ä™binowej powinna być dopasowana do powierzchni uprawy. Wydajność ta musi odpowiadać wymaganiom iloÅ›ci wody dla jednej sekcji nawodnieniowej. Maksymalna liczba sekcji nawodnieniowych to 4-5.

​

LiczbÄ™ sekcji i wydajność pompy trzeba uwzglÄ™dniać dobierajÄ…c ilość substratu w przeliczeniu na 1 roÅ›linÄ™. Na przykÅ‚ad mata o wymiarach 100 x 15 x 10 cm ma 15 litrów pojemnoÅ›ci. Gdy sadzimy na niej 4 roÅ›liny ilość podÅ‚oża na 1 roÅ›linÄ™ wynosi 3,75 l. W tym systemie możemy sobie pozwolić na 5 sekcji natomiast w przypadku kiedy ilość litrów substratu bÄ™dzie mniejsza niż 5 powinniÅ›my mieć 4 sekcje. Przy dużej liczbie sekcji nawadniajÄ…cych w czasie sÅ‚onecznych i dÅ‚ugich dni mogÄ… powstawać problemy zwiÄ…zane z "niedolaniem" mat, czyli nie bÄ™dziemy w stanie dostarczyć takiej iloÅ›ci wody jakiej roÅ›lina bÄ™dzie potrzebować. 

​

Coraz więcej gospodarstw montuje zbiorniki do magazynowania wody - zasilane bezpośrednio ze studni głębinowej. Często zakwasza się taką wodę już w momencie pompowania jej do silosu.

SYSTEM MIESZANIA STĘŻONEJ POÅ»YWKI 

o tym temacie przeczytacie więcej w zakładce system podawania pożywki

SYSTEM FILTRACYJNY

System filtracyjny sÅ‚uży do wychwycenia zanieczyszczeÅ„ mineralnych i organicznych z systemu nawodnieniowego. Ostatnim elementem caÅ‚ego systemu nawadniajÄ…cego jest kroplownik, który dozuje pożywkÄ™ roÅ›linie. Jest elementem bardzo podatnym na zanieczyszczenie. W celu wychwycenia zanieczyszczeÅ„ montujemy filtry dyskowe, które powinny mieć okreÅ›lonÄ… zdolność oddzielania, filtrowania zanieczyszczeÅ„ wyrażonÄ… w liczbie MESH. Dla kroplowników to 120 -140.

​

Przy problemach z dużą zawartością żelaza w wodzie konieczne jest zamontowanie także filtrów piaskowo-żwirowych z systemem płukania.

F6400-3-012-web.jpg

PODAWANIE POŻYWKI

Kroplowniki sÅ‚użą do precyzyjnego podawania pożywki  w uprawach w substratach. Najczęściej wybierana opcja to kroplownik o wydatku wody 2 l na godzinÄ™, z kompensacjÄ… ciÅ›nienia. W ciÄ…gu 3 minut podlewania wprowadza on 100 ml pożywki. Typowe modele kroplowników pracujÄ… w zakresie 0,7-4,0 atm.


Sterowanie pracą nawadniania może się odbywać czasowo - sami ustalamy częstotliwość nawadniania, bądź też ustalamy częstotliwość w oparciu o czujnik światła. Wtedy ustalamy stosunek J/cm2 do ilości pożywki. W praktyce odbywa się to tak, że jeśli czujnik światła "zliczy" konkretną ilość jednostek energii, automatycznie zostanie wprowadzona konkretna dawka pożywki.

Kroplowniki wbijamy w rurę PE, z zagęszczeniu dopasowanym do liczby roślin w rzędzie.

IMG_3043.heic

STEROWNIK DO URUCHAMIANIA I PROGRAMOWANIA CYKLI NAWODNIENIOWYCH.

Sterownik uruchamia cykl nawadniający, steruje częstotliwością cykli. Konkretny model sterownika obsługuje konkretną ilość elektrozaworów czyli sekcji nawadniających. Mają dość sporo funkcji ułatwiających prace z nawadnianiem.

IMG_3142.heic
bottom of page